Սեպտեմբերի 13-ին Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկով պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են այսօր կեսգիշերն անց ադրբեջանական սադրանքի հետեւանքով զոհված մեր հայրենակիցների հիշատակը: Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ նախորդ օրը քննարկված նախագծերի քվեարկությունները, ինչպես նաեւ օրակարգային հարցերի քննարկումը հետաձգվում են:
Անդրադառնալով իրավիճակին՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, մասնավորապես, ասել է. «Ստեղծված իրավիճակում պետք է լինենք մաքսիմալ միասնական. թե՛ մեր ժողովուրդը, թե՛ մեր քաղաքական ուժերը պետք է համախմբվեն, այս իրավիճակում մենք չենք կարող քաղաքական  եւ այլ տարաձայնություններին տեղ տալ: Նաեւ մեր համաքաղաքացիներին եմ ուզում դիմել՝ որեւէ խուճապի չմատնվել: Մենք շատ բարդ իրավիճակում ենք, եւ խնդրում եմ ձեզ թե՛ ապատեղեկատվությանը, թե՛ տարբեր, տարածվող լուրերին տեղիք չտալ եւ հետեւել միայն պաշտոնական տեղեկատվությանը: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ ես ներկայացնելու եմ հայտարարության նախագիծ: Ժամը 11:00-ին այստեղ գալու է վարչապետը, որին դուք կարող եք հարցեր ուղղել»:

13 сентября Национальное Собрание продолжило свои очередные заседания. По предложению Председателя НС А.Симоняна депутаты минутой молчания почтили память наших соотечественников, погибших в результате азербайджанской провокации сегодня после полуночи. Спикер сообщил, что в связи со сложившейся ситуацией голосование по обсужденным накануне проектам, а также обсуждение вопросов повестки дня откладываются.
Касаясь ситуации, А.Симонян, в частности, сказал: “В создавшемся положении мы должны быть максимально сплочены. и наш народ, и наши политические силы должны объединиться, в этой ситуации нельзя оставлять места политическим и другим разногласиям. Также хочу призвать наших сограждан не паниковать. Мы находимся в очень сложной ситуации, и я прошу вас не давать повода как для дезинформации, так и для разного рода распространяемых новостей и следить только за официальной информацией. Согласно закону “Регламент НС”, я представлю проект заявления. Премьер-министр прибудет в парламент в 11:00, и вы сможете задать ему вопросы”.